Kryptoměny
Měna budoucnosti? Nebo jiný podnadpis
Neustále rostoucí kryptoměnový trh spolu s nedávnými rekordy znovu probouzí zájem o investice do Bitcoinu a dalších kryptoměn. Investice do kryptoměn připomínají globální mánii, obchodovat s digitálními měnami zkoušejí statisíce až miliony drobných střadatelů po celém světě. Není divu, vidina zisku je opravdu lákavá.
Obchodování s virtuálními měnami se ale neobejde bez řady rizik. Rád Vám kdykoliv poradím nebo pomůžu při vstupu do tohoto světa digitálních aktiv. Při úplném začátku je dobré držet se určitých pravidel, které bych Vám rád přiblížil v několika kapitolách.
1. Začátek
Při úplném začátku je dobré začít opravdu v malém množství. Najděte si vhodnou směnárnu, která Vám bude uživatelsky příjemná. Kupte si bitcoin za pár stovek, maximálně pár tisíc, pošlete si ho k sobě do peněženky a vyzkoušejte si pár transakcí. Nepouštějte se do větších investic bez toho, abyste pochopili jak toto prostřední funguje.
2. Jak a kde koupit bitcoin?
Možností nákupu bitcoinu je mnoho. Ověřte si nejdříve zda-li jste vybrali důvěryhodného obchodníka přes kterého budete transakce s kryptoměnami provádět. Uživatelsky přívětivou volbou může být například tuzemská směnárna SimpleCoin. Nemusíte řešit převod českých korun na cizí měnu a ovládání je v češtině. Poplatky ve zmíněných směnárnách vychází zhruba do tří procent z nakupované částky.
Poohlédnout se v zahraničí rozhodně dává smysl. Pokud chcete nakupovat přes kryptoměnové burzy, máte větší výběr kryptoměn, obchodovaných párů, stakingu atd. Burzy ovšem požadují registraci a ověření totožnosti, odměnou ale jsou řádově nižší poplatky (většinou do 0,5%). Mezi oblíbené a prověřené patří například Binance, Coinbase či Kraken.
Do určitého objemu lze bitcoin pořídit za hotovost bez registrace prostřednictvím bitcoinmatů, kterých v Česku stále přibývá. Nákup zde ovšem není tak výhodný, poplatky se pohybují mezi šesti až deseti procenty.
3. Bezpečnost!
Při koupi bitcoinu je důležité myslet na bezpečnost. Každý odborník Vám poradí držet si kryptoměny u sebe, nikoliv na burze. K tomuto účelu slouží kryptopeněženka neboli veřejná adresa, kde budou nakoupené virtuální měny uložené. Veřejná adresa je kód ve formě čísel a písmen nebo v podobě QR kódu. K ní patří také soukromý klíč, aby majitel účtu mohl kryptoměnou disponovat.
Při výběru kryptopeněženky hraje roli účel nákupu. Pokud je cílem si bitcoin uchovat na delší dobu, nejvhodnější volbou je hardwarová peněženka, nejčastěji v podobě USB disku.
Hardware ale není zrovna nejlevnější, proto je další možností pořídit si papírovou peněženku. Lze ji vygenerovat buď v on-line generátoru, nebo například i při nákupu v bitcoinmatu.
Pro obchodování na burze využijete softwarovou peněženku, kterou si nainstaluje do svého mobilu či počítače. Obě varianty jsou ale zranitelné vůči kybernetickým útokům.
V případech ztráty či rozbití jakékoliv kryptopeněženky (kromě papírové) lze obnovit její zálohu za pomocí „SEED“, což je obnovovací sekvence 12 či 24 slov, unikátní pro každou peněženku.
U vyšších částek určitě doporučuji pořídit si hardwarovou peněženku Trezor nebo Ledger.
4. Volatilita
Bitcoin v posledních letech zaznamenal jeden z největších potenciálů růstu ceny. Častou obavou však zůstává, nakolik je investování do bitcoinu bezpečné z pohledu kolísání jeho hodnoty – nemůže tedy investor o vše přijít?
Cena bitcoinu bývá opravdu velmi volatilní, což dokazují opakované výrazné výkyvy. Například v roce 2017 se cena BTC vyšplhala až na necelých 20 000 dolarů, ovšem následující rok se propadla až do blízkosti 3000 dolarů. V roce 2021 cena vystoupala až k 65 000 dolarů a poté rychle oslabila až na 27 000 dolarů. Trh si s bitcoinem často pohrává a proto doporučuji investici na delší časový horizont, který eliminuje riziko takových propadů. Je důležité v těchto chvílích zachovat klidnou hlavu a neprodávat ve ztrátě.
5. Dlouhodobá investice
Vzhledem k častým výkyvům ceny, řada lidí vnímá bitcoin jako cestu k rychlému zbohatnutí, ale zvažujte prosím investici do bitcoinu spíše jako dlouhodobé spoření. To znamená nekupovat kryptoměnu jednorázově za větší obnos peněz, nýbrž každý měsíc si do ní odkládat menší částku.
Určitě nedoporučuji provádět pákové obchody, kdy likvidace je jen otázkou času. Upřednostněte průběžné pravidelné nákupy, bez ohledu na aktuální cenu.
6. Pozor na podvody („scam“)
Nevěřte na zázraky. Kolem kryptoměn je spousta podvodníků, kteří slibují pohádkové zisky, jen když jim pošlete peníze nebo svěříte své kryptoměny. Bitcoin vznikl proto, abyste nemuseli nikomu věřit.
S vidinou peněz přibývají také útoky v kyberprostoru. V minulosti i současnosti se hackeři soustředí na sociální sítě , kde slibují, že když jim někdo pošle určitou částku, pošlou mu nazpět dvojnásobek. Vždy se jedná o podvod a přijdete o celou svou investici.
Rizikem také můžou být útoky na burzy a poskytovatele služeb. Ohroženy jsou uživatelovy bitcoiny, ale i osobní údaje. Bitcoiny je zapotřebí držet ve vlastní peněžence, s osobními údaji je to složitější – ale existují i P2P burzy umožňující nákupy bez verifikace. Alternativně je možný menší nákup bez verifikace v bitcoinovém ATM, které se nacházejí ve většině nákupních center.
7. Ostatní kryptoměny „altcoiny“
Rostoucí zájem o obchodování s kryptoměnami však nevděčí za vše jen rekordním nákupům bitcoinu. Zájem je totiž také o takzvané „altcoiny“ neboli jakékoliv digitální měny, které nejsou bitcoin – například ethereum, litecoin, cardano a podobně.
Menší kryptoměny sice mají šanci růst rychleji, ale také představují často mnohem větší riziko. V tomto prostředí platí že bitcoin je takzvaně “konzervativní” volbou.
8. Sebevzdělávání a studium
Začínající investor by si primárně měl zjistit něco o historii bitcoinu, či jiných kryptoměn do kterých hodlá investovat. Podívat se na vývoj kurzu v delším časovém horizontu. Vhodné je zaměřit se také na technologii a inovace jednotlivých projektů.
Určitě mohu doporučit tyto kanály, kde se o bitcoinu a ostatních kryptoměnách dozvíte důležité informace ještě předtím než se pustíte do vlastního obchodování:
Bitcoinovej kanál
KRYPTO Mates
Závěrem bych Vám chtěl říct, že do kryptoměn bych doporučil investovat jen tu část prostředků, o které můžete přijít. Investice je to stále velice riziková a investor by měl do kryptoměn uložit jen menší část svých prostředků (10-15% svého portfolia) a kombinovat to s investicemi do dalších aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, zlato a podobně.
Máte nějaký dotaz?